Co oczywiste, bez drewna nie moglibyśmy wybudować budynku z bali. Jednak to wybór materiału, który dosłownie udźwignie ciężar konstrukcji przez lata, jest kluczowy. Na początek ścięte drewno dzieli się na kategorie związane z przeznaczeniem: budowlane, opałowe czy papiernicze.
Materiał budowlany także wymaga selekcji ze względu na gatunek drewna, który ma swoje unikalne właściwości. Przykładowo: dąb, modrzew czy cedr zawierają substancje, które naturalnie chronią je przed szkodnikami czy grzybami, co zwiększa trwałość domu.
W zależności od projektu dobiera się też drewno pod kątem twardości. Jeśli chcemy je połączyć z innymi materiałami, np. kamieniem, cegłą (jak w murze pruskim) czy w domach szkieletowych, potrzebny jest materiał odporny na rozciąganie (np. świerk, sosna). Z kolei drewno o doskonale gęstej strukturze, która odpowiada za wytrzymałość i zdolności termoizolacyjne ścian zewnętrznych, uzyskuje się z gatunków wolnorosnących (np. dąb). Buk zaś sprawdza się jako materiał na podłogi, schody, tarasy czy inne elementy stolarskie.
Istotny jest także kolor drewna. Sosna, buk i świerk mają jasną barwę. Modrzew charakteryzuje ciemnoczerwone zabarwienie. Badi ma złocistobrązowy odcień, a dąb: ciepły kolor.