Parametr, który definiuje, jak bardzo w domach jednorodzinnych „ucieka” ciepło, to współczynnik przenikania ciepła. Będzie miał inne wartości dla różnych przegród: ścian, dachu, podłogi, ale także okien i drzwi.
Ważne jest tu także właściwe uszczelnienie połączeń między nimi, bo co z tego, że ściana i okna wykazują świetną izolację termiczną, jak ucieczka ciepła będzie możliwa np. poprzez szparę między nimi lub za słabe wypełnienie izolacyjne? Wówczas powstają tzw. mostki termiczne, na których może pojawić się później grzyb lub pleśń (od wilgoci, która gromadzi się w stale chłodniejszych miejscach). Aby tego uniknąć, konieczna jest wykwalifikowana ekipa, która ma doświadczenie i umiejętnie łączy materiały z dostępnymi na rynku uszczelnieniami.
Zwracaj uwagę na drzwi i okna, które wybierzesz do wymarzonego domu, pod kątem przenikania ciepła, szczególnie gdy interesują Cię duże przeszklenia. Normy budowlane przedstawiają się następująco:
- okna i drzwi balkonowe: U maksymalnie 0,9 W/(m²·K);
- okna połaciowe: U maksymalnie 1,1 W/(m²K);
- drzwi zewnętrzne: U maksymalnie 1,3 W/(m²K).
Jeśli jednak chcesz, aby Twój nowy dom zbliżył się do miana pasywnego, to profile okienne nie mogą mieć więcej niż 0,8 W/(m²·K), a szyby 0,7 W/(m²·K).